|

|

Ciekawostki o Wanilii. Dlaczego Wanilia jest taka droga?

Wanilia to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie, ale kryje w sobie wiele ciekawych i mało znanych faktów. Choć znamy ją głównie jako aromatyczny dodatek do deserów, ma fascynującą historię, skomplikowany proces uprawy i niezwykłe właściwości. Oto kilka ciekawostek o wanilii, które mogą Cię zaskoczyć!

Wanilia jest jedyną jadalną rośliną z rodziny storczykowatych (orchidei). Roślina, z której pozyskuje się tę przyprawę, nazywa się Vanilla planifolia. Choć istnieje wiele odmian storczyków, tylko kilka z nich daje owoce, które możemy wykorzystać w kuchni.

wanilia, orchidea

Jednym z powodów, dla których wanilia jest tak droga, jest skomplikowany i wymagający proces jej uprawy. Kwiaty wanilii kwitną tylko jeden dzień w roku, a jeśli nie zostaną zapylone w tym krótkim czasie, nie wydadzą owocu. Poza Meksykiem, gdzie wanilię zapylają pewne gatunki pszczół, zapylanie odbywa się ręcznie, co jest bardzo pracochłonne.

Po szafranie, wanilia jest najdroższą przyprawą na świecie. Wynika to z trudności w jej uprawie oraz faktu, że cały proces – od zapylenia po fermentację strąków wanilii – wymaga dużych nakładów pracy. Główne regiony uprawy wanilii to Madagaskar, Indonezja, Meksyk i Tahiti.

Choć wanilia jest jednym z najpopularniejszych smaków lodów, większość lodów waniliowych na rynku nie zawiera prawdziwej wanilii. Zamiast tego, wiele produktów jest aromatyzowanych syntetycznym związkiem o nazwie wanilina, który naśladuje zapach i smak prawdziwej wanilii, ale jest tańszy w produkcji.

Wanilia nie jest tylko przyprawą. W tradycyjnej medycynie była stosowana jako środek łagodzący stres, poprawiający nastrój i wspomagający trawienie. Badania wykazały, że zapach wanilii może działać kojąco i łagodzić objawy lęku.

Ponad 80% światowej produkcji wanilii pochodzi z Madagaskaru. Wyspa ta ma idealne warunki klimatyczne do uprawy tej rośliny, ale niestabilna sytuacja polityczna i częste klęski żywiołowe w regionie często wpływają na cenę wanilii na światowym rynku.

madagaskar, wanilia

Zielone strąki wanilii nie mają charakterystycznego słodkiego zapachu ani smaku. Dopiero po zbiorze przechodzą skomplikowany proces fermentacji, który trwa kilka miesięcy. To właśnie ten etap nadaje wanilii jej głęboki, złożony aromat.

W czasach prekolumbijskich Aztekowie używali wanilii jako dodatku do swojego napoju czekoladowego. Kiedy przyprawa trafiła do Europy, była niezwykle ceniona i dostępna jedynie dla najbogatszych – królów, arystokratów i szlachty.

Zapach wanilii jest wykorzystywany w aromaterapii, ponieważ może zmniejszać ochotę na słodycze. Niektóre badania sugerują, że wdychanie aromatu wanilii pomaga kontrolować apetyt i zmniejszać podjadanie.

Choć większość waniliny, czyli syntetycznego odpowiednika naturalnej wanilii, jest produkowana z petrochemikaliów, w przeszłości produkowano ją z ligniny – związku obecnego w drewnie i miazdze drzewnej. Dziś jednak taniej i szybciej można wyprodukować wanilinę chemicznie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *